Batum Stadyumu, Gürcistan, Bahadır Kul Architects
Batum Stadyumu, Gürcistan, Bahadır Kul Architects
Batum Stadyumu, Gürcistan, Bahadır Kul Architects
Batum Stadyumu, Gürcistan, Bahadır Kul Architects
Batum Stadyumu, Gürcistan, Bahadır Kul Architects
Batum Stadyumu, Gürcistan, Bahadır Kul Architects
Batum Stadyumu, Gürcistan, Bahadır Kul Architects
Batum Stadyumu, Gürcistan, Bahadır Kul Architects
Batum Stadyumu, Gürcistan, Bahadır Kul Architects
Batum Stadyumu, Gürcistan, Bahadır Kul Architects

BATUM STADYUMU

Lokasyon
Batum / Gürcistan
Proje Yılı
2015
Uygulama
2016 2017
İnşaat Alanı
30.660 m2
İşveren
Gürcistan / Acaristan Özerk Cumhuriyeti Finans ve Ekonomi Bakanlığı

Proje, Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti, Karadeniz'in yükselen değeri Batum'da yer almaktadır. Kentin sahil şeridinde yer alan gelişim bölgesinde havalimanına 5km mesafede  87 dönüm arazi üzerinde,son derece stratejik bir lokasyonda bulunan bu arazi stadyum inşaasının tamamlanması ile birlikte çevrede köklü bir kentsel gelişim hareketinin merkez noktası haline gelecek, uzun geleceğe yayılacak bir kentsel evrimin temeli atılmış olacaktır.

20.000 seyirci kapasiteli Batum Stadyumu  projesi 30.000 m2 kapalı alanda, UEFA IV Kategorisinin gerekliliklerine göre tasarlanmıştır. 10.000 m2 ticari alanı ile haftanın her günü yaşayan, sosyal bir stadyum olması hedeflenmiştir. Stadyumun çevresinde yer alan meydanlar ile, maç öncesi, sonrası ve diğer günlerde şehrin toplanma alanı, odak noktası olması istenmiştir. Organizasyonlar için  1000 araçlık açık otopark düşünülmüştür. Stadyum içerisinde oluşturulacak ambiyans dikkatle tasarlanmış, kale arkaları dâhil olmak üzere, tüm izleyicilerin sahaya hâkim olduğu bir oturma düzenine ve mimari yapıya sahip olan bir stadyum olması amaçlanmıştır. Tüm bu özellikleri sayesinde, futbol müsabakaları dışında farklı spor müsabakalarına, konser ve fuarlar gibi etkinliklere de ev sahipliği yapması planlanmaktadır.

1991’de bağımsızlığını ilan etmiş genç bir ülke olan Gürcistan, kültürel tarihine son derece önem vermektedir. Gürcü halkının birlik içinde olması, genç nüfusun dinamizmi, özgür ruhu ve heyecanı Gürcistan’da belirgin şekilde görülmektedir. Bu heyecan, kültürel aktivitelere verilen önemi arttırmış, özellikle özgün halk danslarının korunmasına ve gelişimine katkıda bulunmuştur. Bu beraberlik ve dinamizm, stadyumun ana tasarım kararına esin kaynağı olmuştur.  

Bu düşünce ile, stadyumun cephesinde kullanılan, birbiriyle etkileşim içinde sıralanan paneller ile ritmik bir etki verilmek istenmiştir. Kullanılan her bir panel birbirinden farklı boyut ve konumlama ile cepheye yerleştirilmiş, harmonik bir tavırla cephede farklılaşma yaratılmasını sağlanmıştır. Nitekim bu harmonik derecelenme ile dizilmiş paneller yegane bir sistem içerisinde çözülmüş, son derece özgün ve bütünsel bir algı yaratan bir cephe tasarımı ortaya çıkmıştır. Kendi içerisinde değişen bütünsel kabuk tasarımı, stadyumun çevresindeki ziyaretçilerin göreceli uzaklık ve hareketlerine bağlı olarak her noktadan farklı bir algı ile stadyumun seyredilmesini sağlamıştır. İşte tüm bu değerler, Gürcistan'ın çağdaş kültürün üzerinde yapılan gözlemlerin mimari tasarıma yansıması olarak ortaya çıkmıştır. 

Aynı zamanda, cephe tasarımı stadyumda yapılacak olan organizasyonun ruhuyla farklılaşacak niteliktedir.Modüllerin üst üste birleşimleri ile gün içerisinde doğal ışıklandırma sağlayacak olan cephe, geceleri ise hareketli aydınlatma yapısı ile stadyum kabuğunun dışarıdan ihtişamla algılanmasını sağlayacaktır. Cephe elemanlarıyla tam bir uyum içerisinde tasarlanmış bu değişken aydınlatma sistemi sonsuz sayıda kombinasyon ve hareket olanağı sağlayarak stadyumun içinde yaşanan enerjinin çevreye yayılmasını mümkün kılacaktır.

Ana taşıyıcı konstrüksiyonu betonarme olan batı tribününde, sporcu soyunma odaları, ısınma alanları, hakem ve gözlemci odaları, medya mensupları için çeşitli büyüklükte ve fonksiyonda odalar ve VIP girişi planlanmıştır.Teknik hacimler ve yönetim odaları yine bu bölgede bulunmaktadır. İç mekan malzeme seçimlerinde ve statta kullanılan malzemeleri seçerken güncel  ve modern ürünler üzerinde durulmuştur

Özetle Batum Stadyumu’nun; Gürcistan’ın enerjisini yansıtan, sosyal alanları ile haftanın her günü yaşayan, simge bir yapı olması hedeflenmiştir. Kentliler ve ziyaretçiler için yaşayan, kaliteli, çekici, güvenli, çeşitlilik sunan, konforlu bir mekan oluşturma gayesi ile yola çıkılmış ve Batum kent imajının gelişimine katkıda bulunacak, uluslararası çapta kentin marka değerine katkı sağlayacak ikonik bir yapı olması hedeflenmiştir.  

 

 

Bahadır KUL Architects

© 2015 BKA markasının tüm hakları saklıdır.