Van Urartu Müzesi, Van Urartıan Museum  Bahadır Kul, Mimar, Architech
Van Urartu Müzesi, Van Urartıan Museum  Bahadır Kul, Mimar, Architech
Van Urartu Müzesi, Van Urartıan Museum  Bahadır Kul, Mimar, Architech
Van Urartu Müzesi, Van Urartıan Museum  Bahadır Kul, Mimar, Architech

VAN URARTU MÜZESİ

Lokasyon
Van
Proje Yılı
2012
Uygulama
2012 2014
İnşaat Alanı
12.000 m2
İşveren
Van İl Özel İdaresi

Asırlar Öncesinden: Urartular
Başkenti Van (Tuşpa) olan Urartu Devleti, M.Ö. 8. yüzyıla kadar varlığını devam ettirmiştir. Günümüze kalan çivi yazılı stellerden anlaşıldığına göre Urartular, kralların başkenti Tuşpa'da ve başka kentlerde kaleler, saraylar, su kanalları, barajlar inşa etmişlerdir. Bu yıllardan günümüze kalan eserler, Van'da konumlanacak olan Urartu Müzesi ile sergilenecektir. O zamanları hatırlamak üzerine; sosyal hayat, savaşlar, ve dönemin farklı niteliklerinden bahseden alanlar, eserler, bilgilendirmeler günümüz ile buluşacaktır.

Planlama:
Van Urartu Müzesi, çevredeki peyzajı, geniş cephesi ve birlikte algılandığı Van Kalesi ile müze tanımına ekler yapmayı amaçlar. Bu farklı ortamların bir araya gelmesi müzenin mimari dilinde de okunmaktadır. Farklı sergi holleri birbirine geçişi sağlarken aynı zamanda peyzaj ve kaleyi de unutmadan dış mekâna da görsel ve fiziksel açıklıklar meydana getirir. Yapının uzun giriş cephesinde istenilen etki parlak yansıtıcı bir yüzey ile Van Kalesi'ne yaptığı vurgu öngörülmektedir. Binanın uzun arka cephesi ise peyzaja açılan, farklı açık kapalı mekânlar oluşmasına elveren, hollerin kaydırılmasının vaziyet üzerinde de okunduğu bir görünüme sahiptir.

Sergi holleri oluşumu:

Hol 1karşılama: Kontrollü geçişten sonra karşılama holünde bulunan ve Urartulara özel mezar kapılarından esinlenerek tasarlanan kapı figürü ile karşılaşılır. Bu hol, bilgilendirme holünde bir geçiş ve hazırlık mekanı olarak tasarlanmıştır.

Hol 2 bilgilendirme: Bilgilendirme holü ziyaretçilere; Urartuların konumu, dönemleri, yapıları, yaşayışları hakkında ön bilgi vermek için tasarlanmıştır. Bu bölümde, döşemedem duvarlara sıçrayan Urartu ve yakın çevresi harita üzerinde bulunan özellikli noktalar (van kalesi, ayanis kalesi, anzaf kalesi, şamran kanalı vb.) mercek altına alınıp, bu noktaların, maket, fotoğraf ve bilgilerine yer verilmektedir.

Hol 4 haldi tapınak kabartması

Hol 5-6 sosyal yaşam

Hol 7 ayanis kalesi

Hol 8 hakkari stelleri

Hol 9 savaş

Hol 10 simülasyon odası

Hol 11 çivi yazılı steller

Hol 12 takılar

Bahadır KUL Architects

© 2015 BKA markasının tüm hakları saklıdır.