Sivas Arena, Bahadır Kul, Mimar, Architech
Sivas Arena, Bahadır Kul, Mimar, Architech
Sivas Arena, Bahadır Kul, Mimar, Architech
Sivas Arena, Bahadır Kul, Mimar, Architech

SİVAS ARENA

Lokasyon
Sivas
Proje Yılı
2012
Uygulama
2012 2013
İnşaat Alanı
58.700 m2
İşveren
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı

Sivas; soğuk/kuru iklim bölgesinde yer almakta olup, kıs aylarını yogun kar yagısı altında sert kuzey rüzgarları ile geçirmektedir. Sivas Arena’nın tasarım kararlarında bu parametre ön plana çıkmıstır. Buna göre stadyum; enerji verimliligi yüksek pasif iklimlendirme önlemleri,  aktif enerji üretim sistemleri,  yagmur suyu hasadı ve gri su döngüsü göz önünde bulundurularak tasarlanmıstır.

Akademik arastırmalara göre, soguk iklim bölgesinde bina kabugunun kompakt ve içe dönük olması, soguk rüzgârlara karsı kuzeyde tampon bölge olusturulması iklimlendirme maliyetlerinin azaltılması yönünden oldukça avantajlıdır.

Sivas Arena’da kuzey cephe çift cidarlı tasarlanmıs olup, iç kabukta hava ile ısı yalıtımı saglayacak bir alan yaratılmıstır. Kuzeydeki alan, güney cepheye dogru yaptıgı sarmal hareket ile dogal hava akıslarına izin verecek sekilde organize edilmıstir. Buna göre bu çift cidarlı sistem, kuzey rüzgarlarına kalkan oluştururken, güneyden gelen sıcak hava akımlarının stadyum içine alınmasına izin verir. Bu yaklaşım bina ısıtma ve havalandırma eylemleri için harcanan enerji miktarını önemli ölçüde azaltacaktır.

Bahadır KUL Architects

© 2015 BKA markasının tüm hakları saklıdır.